با احتساب سایت قبلی من

و درس صفین!

و  درس صفین!
۱۴۰۵ سال پیش در چنین روزی، اول صفر سال ۳۷ هجری قمری مرحله نهایی نبرد میان دو لشکر حضرت علی  علیه السلام  و معاویه علیه  ما علیه در محلی به نام صفین در کنار رود فرات در عراق، آغاز شد.
معاویه پس از به خلافت رسیدن امام علی  علیه السلام  از بیعت با وی خودداری کرد و به بهانه خون خواهی عثمان، خلیفه سوم، جنگ با علی  علیه السلام را آغاز کرد. معاویه در زمان خلافت عثمان، والی شام بود و پس از مرگ او، قصد داشت حکومت سراسر جهان اسلام را به دست آورد و آن را در خانواده خود موروثی کند. جنگ معاویه علیه حضرت علی  علیه السلام  به همین دلیل شروع شد. در این نبرد، هنگامی که معاویه در آستانه شکست قرار گرفت، به پیشنهاد عمروبن عاص ملعون دستور داد که قرآن‌ها را بر سر نیزه کنند تا مردم را فریب دهند و از ادامه  ی  نبرد باز دارند. گروهی از سپاهیان مولا علی علیه السلام  علی رغم هشدار‌های آن حضرت، فریب خوردند و از ادامه جنگ سرباز زدند. در اثر شرایط به وجود آمده و فشار این گروه از سپاهیان حضرت علی  علیه صلوات الله  که به خوارج شهرت یافتند، سرنوشت جنگ به حکمیت (داوری) سپرده شد.
mjry-mdhkhrt-sfyn
جمله ی تاریخی عمرو عاص را ببینید.
سرنوشتی که با وابستگی و تحمیل نظر عده ای جاهل ، به ضرر اسلام و مسلمین تمام شد و این یک درس است. مواظب باشیم صفین دیگری را تحمیل نکنیم.
در تاريخ ۲۹/شهریور/۱۳۹۹ بدون دیدگاه برچسب ها :

درباره نويسنده

من معلم و اندکی طلبه ام .....

وبسایت

دیدگاه خود را بیان کنیدشش + یک =

حق نشر © 2020 انتشار مطالب  اين تارنما در سايت ها و نشريات با ذکر نام و درج پیوند مجاز است
: طراحي و توسعه  : توسط  مدیر تارنما ؛  آدرس ما در پیام رسان های خوب ایتا و گپ :masirh@